Blog

ABC zapuszczania włosów

ABC zapuszczania włosów

Długie, zdrowe włosy to marzenie wielu kobiet. O tym, czego unikać w codziennej pielęgnacji i stylizacji, aby je spełnić, mówi Trenerka Davines Agnieszka Szwejkowska.

 

Dlaczego włosy się kruszą?

Kondycja włosów słabnie wraz z wiekiem. Najmocniejsze włosy są w okresie pełnej dojrzałości i sił organizmu, najsłabsze natomiast – w dzieciństwie i na starość. Niezależnie istnieje wiele różnych czynników, które negatywnie wpływają na wytrzymałość włókien. Są to m.in. uszkodzenia mechaniczne, do których przyczynia się naciąganie włosów (zbyt silne i energiczne szczotkowanie), ściskanie ich i wyrywanie (mocne wiązanie włosów źle dobranymi gumkami-klamrami), tarcie (rozpuszczone włosy długie i półdługie trą się o siebie i o ubranie, co narusza ich strukturę). Osłabienia to także skutek diety ubogiej w substancje odżywcze, chorób (szczególnie anemii, cukrzycy, chorób tarczycy), rekonwalescencji (okresu powrotu do sił po przebytej ciężkiej chorobie), uszkodzeń termicznych (spowodowanych wysoką temperaturą suszarki, prostownicy, lokówki itp.), jak i uszkodzeń chemicznych (zabiegi dekoloryzacji i farbowania). Co ważne, na kondycję włosów wpływ ma również promieniowanie UV. Czynnik ten jest szkodliwy i agresywny zwłaszcza dla włosów jasnych i rozjaśnionych, ponieważ zawierają one niewielką ilość melaniny (barwnika), który stanowi naturalną barierę ochronną dla włókien przed promieniami UV oraz wolnymi rodnikami. Włosy zniszczone słońcem stają się suche i porowate w wyniku rozchylenia się łusek. W takiej sytuacji zaleca się podjęcie odpowiedniej pielęgnacji, która nawilży włosy, nada im blasku, ułatwi rozczesywanie, odżywi. Warto skorzystać z wiedzy fryzjera-specjalisty, który po przeprowadzeniu diagnozy poleci kosmetyki dedykowane potrzebom włosów i skóry głowy klientki.

Osobom chcącym zapuścić piękne, lśniące włosy, zaleca się przeprowadzanie zabiegów koloryzacji u specjalisty – fryzjera, z użyciem preparatów o działaniu ochronnym dla włosów i skalpu. Zabiegi oparte o nieprofesjonalne produkty domowe stanowią zagrożenie dla kondycji włosa.

 

 

Jak właściwie czesać włosy?

Aby uniknąć osłabienia włosów, należy czyścić je mechanicznie, czyli rozczesywać grzebieniem o szerokim rozmieszczeniu zębów ruchem z góry do dołu – zawsze zaczynamy od końców, przesuwając się do szczytu głowy. Zapobiega to szarpaniu, a tym samym – uszkodzeniu włosów. Dodatkowo warto zastosować produkt ułatwiający rozczesywanie włosów, który nada także im połysk i jedwabistość, np. fluid Davines Liquid Spell o działaniu wzmacniającym i pogrubiającym do włosów matowych i uszkodzonych, pozbawionych puszystości i zdrowego wyglądu.

Szczotkowanie ma potrójne działanie: czyści włosy i skórę głowy, rozprowadza na całej długości sebum, które tworzy warstwę ochronną na włosach, masuje skalp, co stymuluje krążenie krwi, jednocześnie odżywiając i dotleniając mieszki włosowe. Do pielęgnacji długich włosów zaleca się używanie szczotek z naturalnym włosiem. Odradza się natomiast stosowanie szczotek metalowych i z twardego plastiku, które mogą uszkodzić włókna i spowodować ich elektryzowanie się.

 

Czy wszystkie włosy rosną w tym samym tempie?

Mieszek wytwarza 0,3-0,4 mm włosa na dobę, czyli około 1,2 cm na miesiąc. Porost włosów zależy od ich barwy, która wpływa na grubość łodygi włosa. Przy ciemnym kolorze 1cm² skóry głowy porasta 150-500 włosów, zaś przy jasnym – 180-750. Włosy jasne z natury są cieńsze i delikatniejsze. Przeciętnie włos może rosnąć do długości 1,5 m. Zdarza się w krajach wschodniej Azji, że włosy osiągają ponad 2 m. Długość włosów na głowie jest uwarunkowana różnymi czynnikami – istotne w tym wypadku są wiek, rasa, dieta i odpowiednia pielęgnacja polegającą na odżywianiu włókien.

 

Jak podcinać końcówki, żeby zapuszczanie włosów miało sens?

Podczas zapuszczania włosów bardzo istotne jest regularne podcinanie ich dla zachowania doskonałej ich kondycji. Pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, chemicznych, termicznych włosy tracą swoją odporność, przez co wykazują kruchość i łamliwość. Stają się szorstkie, mało elastyczne, bez połysku. W tej sytuacji konieczne jest podcięcie włosów dla podkreślenia ich piękna. W zależności od tego, jak szybko rosną nam włosy i jaka jest ich kondycja, powinniśmy korzystać z usługi podcinania końcówek co 3-4 miesiące. Podczas wizyty u fryzjera warto zaznaczyć, że jesteśmy w trakcie zapuszczania włosów i zależy nam na podcięciu tylko zniszczonych końców dla odświeżenia ich wyglądu.

 

Jak upinać włosy podczas ich zapuszczania?

Podczas zapuszczania włosów warto zwrócić uwagę na rodzaj tworzonych upięć, podpięć. Unikajmy takich, które przyczyniają się do uszkodzeń mechanicznych, czyli mocnego ściskania np. gumką, naciągania np. mocno naciągnięte kucyki, wyrywania włosów podczas czesania, rozczesywania. Dobrze jest postawić na „lekkie” upięcia, które będą łatwe i przyjemne dla nas podczas wykonywania oraz nie przyczynią się do szkód na włosach.

 

Wyłącznym dystrybutorem marki Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o. o.

Designed with LOVE by OTREE

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share