Blog

Czego nie robić z mokrymi włosami? Najczęściej spotykane błędy

Czego nie robić z mokrymi włosami? Najczęściej spotykane błędy

Nikt nie lubi zakazów, ale gdy w grę wchodzi kondycja włosów, warto czasem zrezygnować z nawyków, które negatywnie na nią oddziałują. Prostowanie mokrych włosów, pozostawianie wilgotnych włosów do snu – czy naprawdę są niebezpieczne? Fryzjer Adam Żolik, trener naszej marki, zdradza, czego powinnaś unikać, by nie narazić siebie i swojej fryzury na szkody.

Czesanie mokrych włosów po kąpieli

Czy pierwszą rzeczą, po którą sięgasz po odsączeniu wody z włosów po kąpieli, jest grzebień albo szczotka? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to jesteś w zdecydowanej większości kobiet, które tak robią. I nic w tym złego, tylko powinnaś wiedzieć, jak prawidłowo czesać mokre włosy. Przede wszystkim należy je odpowiednio do tego przygotować. Po spłukaniu szamponu nałóż odżywkę, która ułatwi rozczesywanie mokrych włosów. Wybieraj kosmetyki o działaniu zmiękczającym, by zmniejszyć tarcie. Nie lubisz tradycyjnych produktów o działaniu odżywczym, które wymagają spłukania? Wypróbuj spraye, które rozpyla się wilgotne włosy, np. OI Milk, który bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku włosów porowatych i wymagających większej dyscypliny  albo DEDE Hair Mist – mgiełka ta ułatwi rozczesywanie włosów delikatnych bez ryzyka ich obciążenia. Pamiętaj jednak, że odpowiednio dobrana  odżywka ze spłukiwaniem jest niezmiennie najlepszym podejściem do pielęgnacji włosów. Po zaaplikowaniu produktu zmiękczającego czas na wybór akcesoriów do czesania. Zarówno w przypadku szczotki, jak i grzebienia warto sięgać te o szeroko rozstawionych zębach, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Do włosów z dużą skłonnością do plątania dobrze sprawdzi się szczotka, która łączy w sobie dłuższe wypustki winylowe i krótsze włosie dzika.  Jak uniknąć plątania włosów? Rozpoczynając czesanie od dolnych partii, kierując się ku górze. Wykonuj bardzo delikatne ruchy – wilgotne włosy są zdecydowanie bardziej podatne na rozciąganie. W przypadku wymagających loków polecamy mleczko LOVE Curl Primer, które nie tylko ułatwia rozczesywanie mokrych włosów, ale także pomaga zdefiniować kształt fal – w tym przypadku u szeroki grzebień okaże się niezastąpiony.

Prostowanie mokrych włosów

Włosy, niezależnie, czy są wilgotne czy suche, nie lubią wysokiej temperatury emitowanej przez prostownicę. Ciepłe powietrze, z którym mają kontakt włosy niezabezpieczone termicznie, przyczynia się do zniszczenia wiązań w strukturze włosa. Dochodzi wówczas także do uszkodzenia keratyny, podstawowego budulca włosa, co skutkuje przesuszeniem kosmyków. Prostowanie mokrych włosów jest możliwe, jednak pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, należy je zabezpieczyć produktem termicznym, np. serum LOVE Smoothing Perfector, które chroni przed temperaturą osiągającą nawet 230 stopni C. Następnie mokre włosy należy podsuszyć suszarką, osiągając ok 90% wysuszenia – bezpośredni kontakt mokrych włosów z prostownicą sprawi, że woda w nich się dosłownie zagotuje i odparuje, zaburzając nie tylko poziom nawilżenia, ale mogąc również uszkodzić ich strukturę. Bezpieczną stylizację włosów na gładko zapewniają akcesoria wzbogacone o system wentylacji. Zaawansowane prostownice są w stanie dostosować emitowane ciepło w zależności od stopnia wilgotności kosmyków. Jeżeli jednak możemy wygospodarować więcej czasu na stylizację fryzury, warto stosować prostownicę na suche włosy.

Włosy do spania – mokre czy wysuszone?

Wiele z nas tkwi w przekonaniu, że kładąc się spać z wilgotnymi włosami, w naturalny sposób je wysuszymy. I o ile rzeczywiście włosy wyschną przez noc, o tyle ich kondycja może ulec pogorszeniu. Mokre włosy są bardzo wrażliwe, co oznacza, że wykazują wyjątkową podatność na uszkodzenia i odkształcenia – pozostawiając mokre włosy do snu, ryzykujemy pogniecioną, nieestetycznie odkształconą fryzurą o poranku. Mokre włosy na noc to również dodatkowe narażenie ich na osłabienie poprzez pocieranie o poduszkę. Jeśli decydujesz się więc na taki sposób suszenia, zabezpiecz włosy przez zaplecenie  dość luźnego warkocza lub nawet kilku, co zminimalizuje uszkadzanie, a dodatkowo pozwoli uzyskać stylizację pofalowanej fryzury.

Nie zapominaj, że zostawiając mokre włosy na noc, zapewniasz idealne warunki do rozwoju rozmaitych problemów skóry głowy – począwszy od podrażnień, przez infekcje bakteryjne i grzybicze, na stanach zapalnych skalpu skończywszy. Jeżeli jednak pozostawisz mokre włosy do snu, miej na względzie, by często wymieniać poszewki na poduszkę. Wydalając toksyny wraz z potem, jednocześnie tracisz wodę. Gruczoły łojowe, które w większości znajdują się na skalpie, produkują sebum, podczas gdy naskórek złuszcza się – to sprawia, że poszewka staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Regularny kontakt włosów z tkaniną oznacza, że niepożądane drobnoustroje mogą przenosić się z powrotem na skórę głowy i powodować infekcje.

Wyłącznym dystrybutorem marki Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o. o.

Designed with LOVE by OTREE

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share