Blog

Jak dobrać olejek do porowatości włosów?

Jak dobrać olejek do porowatości włosów?

Trycholodzy i fryzjerzy są zgodni: szampon dobiera się do potrzeb skóry głowy, odżywkę – do rodzaju włosów. Podobnie jak w przypadku kosmetyku o działaniu odżywczym, od stopnia porowatości włosów zależy wybór konkretnego olejku. Włosy niskoporowate, średnioporowate, jak i wysokoporowate wymagają innej pielęgnacji, także z uwzględnieniem olejków do włosów. Nie wiesz, jakie naprawdę są Twoje włosy, a tym bardziej nie jesteś pewna ich potrzeb? Podpowiadamy, jak to sprawdzić.

Jak określić porowatość włosów?

W tym miejscu cofnijmy się do lekcji anatomii, by przypomnieć sobie budowę włosa. Jego wewnętrzną warstwę stanowią łuski, które składają się z kwasów tłuszczowych oraz cysteiny. Łuski włosa pełnią funkcję ochronną, jednak jest ona tym słabsza, im bardziej łuski są rozchylone. Wniosek jest prosty: im wyższy stopień odchylenia łuski, tym wyższa porowatość włosów. O stopniu porowatości włosów decydują czynniki genetyczne, ale również to, jak dbamy o włosy. W jaki sposób rozpoznać, jaki mamy rodzajów włosów? Wystarczy prosty test ze szklanką wody. Zanurz w niej włos – jeżeli utrzyma się na powierzchni, Twoje włosy są niskoporowate. Jeśli opadł na dno, chłonąc wodę, masz do czynienia z włosami wysokoporowatymi. W przypadku zaś włosów średnioporowatych włos zatrzyma się w połowie szklanki.

Jak dobrać odpowiedni olejek do włosów?

Każdy rodzaj włosów wymaga innego podejścia w pielęgnacji. Największej uwagi wymagają włosy wysokoporowate. W regularnej pielęgnacji należy uwzględnić olejki do włosów, która będą walczyły z problemem puszenia się. Ten typ włosów potrzebuje dostarczania składników, które nawilżą, ale także wzmocnią ich strukturę, która ulega pogorszeniu na skutek koloryzacji. Posiadaczki włosów średnioporowatych powinny sięgnąć po olejki ułatwiające rozczesywanie dzięki bogactwu komponentów o działaniu nawilżającym. Podobnie powinna wyglądać pielęgnacja włosów niskoporowatych – tu warto postawić na lekkie olejki, która nie obciążą włosów.

Włosy wysokoporowate – jak dbać?

Włosy wysokoporowate są najłatwiejsze w identyfikacji. Wykazują tendencję do elektryzowania i puszenia się, także gdy nie mają kontaktu z wilgotnym powietrzem. Są pozbawione blasku, matowe i szorstkie w dotyku. Dodatkowo wypadają niezależnie od sezonu i często rozdwajają się na końcach – im dalej od nasady, tym porotowatość włosów wyższa. Co ciekawe, poznać je można również po tym, że szybko schną, ponieważ wchłaniają wilgoć, i są podatne na stylizację. Jak dbać o włosy wysokoporowate? Przede wszystkim nie poddawać ich agresywnym zabiegom chemicznym. Blondynkom polecamy rozpocząć regenerację od zrezygnowania z rozjaśniania przy użyciu silnych środków – warto wybrać fryzjera, który do usługi w salonie stosuje preparaty łagodne dla struktury włosa. Jeżeli chodzi o dobór odżywek i masek, najlepiej sprawdzą się te o działaniu głęboko odżywczym, które wypełnią ewentualne ubytki – na etykietach poszukujmy ceramidów i keratyny (fankom wegańskiej pielęgnacji polecamy odżywczą maskę Nourishing z fitokeratyną). W wyborze kosmetyków dobrze jest także zaufać styliście. Do domowej pielęgnacji warto włączyć olejki, które domkną łuskę włosa. Najlepsze będą olejki: z pestek winogron, arganowy, ze słodkich migdałów, kukurydziany i bawełniany.

Włosy średnioporowate – jak dbać?

Włosy średnioporowate mogą sprawiać niemałe kłopoty przy rozczesywaniu. By ułatwić sobie to zadanie, warto po umyciu włosów, a przed sięgnięciem po szczotkę lub grzebień, rozpylić na fryzurę odżywkę bez spłukiwania, np. DEDE Hair Mist, która minimalizuje ryzyko plątania się włosów. W jaki sposób prawidłowo czesać włosy? Rozpoczynamy od dolnych partii, kierując się ku górze – w ten sposób unikniemy tworzenia się kołtunów. Jaki olejek dobrać do włosów średnioporowatych? W regularnej pielęgnacji sprawdzi się olejek makadamia, z awokado, migdałowy, rzepakowy, ale także oliwa z oliwek. Wszystkie mają wspólny pierwiastek – są zbudowane z cząsteczek o średniej wielkości.

Włosy niskoporowate – jak dbać?

Mogłoby się wydawać, że włosy, których łuska jest domknięta, nie wymagają specjalnego podejścia w pielęgnacji. Jednak aby mogły zachować swoją dobrą kondycję, należy unikać kontaktu z wysoką temperaturą suszarki czy prostownicy. Posiadaczki włosów niskoporowatych powinny zawsze pamiętać o zabezpieczeniu włosów sprayem termoochronnym, np. OI Milk. Fryzjerzy zachęcają do korzystania z letniego nawiewu ciepłych akcesoriów. Do zabiegu olejowania włosów polecają zaś masło shea i kakaowe, ale również olejek kokosowy, palmowy i z pestek granatu.

Jak przeprowadzić zabieg olejowania włosów?

Jeżeli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty pielęgnacji z wykorzystaniem olejków, zachęcamy do lektury wpisu.

Wyłącznym dystrybutorem marki Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o. o.

Designed with LOVE by OTREE

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share