Blog

Jak zamknąć łuski włosa?

Jak zamknąć łuski włosa?

Czy podczas wizyty w salonie fryzjerskim, za każdym razem gdy tylko usiądziesz na fotelu, Twój stylista powtarza, że masz otwarte łuski włosów? To one stoją na przeszkodzie uzyskania efektu wygładzonej fryzury, która efektownie odbija naturalne światło. Ale o co tak naprawdę całe zamieszanie – czym są łuski włosów, dlaczego bywają niedomknięte i jakimi sposobami je zamknąć?

Czym są łuski włosa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przybliżyć budowę trzonu włosa. Łodyga składa się z 3 elementów:

  • rdzenia (występuje głównie w przypadku grubych włosów)
  • kory (warstwa zrogowaciałych komórek, która stanowi niemal 4/5 objętości włosa – zawiera melaninę, która decyduje o kolorze włosów)
  • łuski (zewnętrzna osłonka)

Na łuskę włosa, o której mówi się również powłoczka włosa lub po prostu warstwa rogowa, składają się zachodzące na siebie komórki keratynowe – przestrzenie międzykomórkowe wypełniają ceramidy i kwasy tłuszczowe, które pełnią funkcję „cementu”. Ta bezbarwna powłoka odpowiedzialna jest za zabezpieczenie struktury włosa. Przede wszystkim wiąże wilgoć wewnątrz włosa. Chroni również przed negatywnym wpływem promieni UV oraz zanieczyszczeniami środowiskowymi. Gdy jednak łuska jest otwarta bądź uszkodzona na skutek nadmiernej utraty wody, włosy matowieją, stają się szorstkie i podatne na łamanie.

Zamykanie łusek włosa – czego unikać?

Zamykanie łusek włosa powinno polegać tak naprawdę na unikaniu czynników, które powodują ich rozchylenie. Przede wszystkim należy ograniczyć kontakt włosów z wysokimi temperaturami – dotyczy to zarówno suszenia ich za pomocą suszarki, jak i stylizacji prostownicą lub lokówką. Wybierając ciepłe akcesoria, szukajmy takich z regulacją temperatury. Negatywnie oddziałuje także wysoki stopień nasłonecznienia oraz związane z nim promieniowanie UV. Zabezpieczyć włosy pomagają produkty z filtrem – o fotoochronie pamiętajmy nie tylko wiosną i latem, bo także w chłodniejsze miesiące słońce operuje. Zamykanie łusek włosa to również ograniczanie do maksimum wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Agresywne czesanie, kontakt z silnym wiatrem, tapirowanie, mocne ściskanie włosów podczas stylizacji – to wszystko sprawia, że łuski włosa odchylają się.

Zamykanie łusek włosa po farbowaniu

Na skutek kontaktu z silnymi środkami chemicznymi podczas koloryzacji włosy mogą wykazywać większą wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Zamykanie łusek po farbowaniu należy rozpocząć od zmiany temperatury strumienia wody podczas mycia włosów. Szczególnie podczas spłukiwania szamponu bądź odżywki warto użyć chłodniejszej temperatury, co sprzyja domknięciu łusek. Po wizycie u kolorysty warto także zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Charakteryzują się one niskim pH i dużą zawartością składników nawilżających – polecamy szampon i odżywkę MINU, które działają rozświetlająco. Włosy z tendencją do rozchylania łusek często objawiają się w postaci rozdwajających się końcówek. Końcowe partie warto dodatkowo zabezpieczać z produktami tworzącymi na ich powierzchni warstwę ochronną, np. olejkiem OI. Jak natomiast zamknąć łuski włosa po rozjaśnianiu? Stosując kosmetyki dedykowane pielęgnacji blondu kosmetycznego. Linia Heart of Glass dba o delikatne włosy w kolorze blond, odbudowując włókna włosa dzięki zawartości wyciągu z baobabu i mieszanki Biacidid Bond Complex, która zapobiega zniszczeniom wiązań. Zamknąć łuski włosa po rozjaśnianiu pomoże też stosowanie płukanki zakwaszającej domowej roboty. Do jej przygotowania przyda się ocet jabłkowy (1 łyżka na szklankę wody) albo sok z cytryny (0,5 łyżki na szklankę wody). Nie zaleca się jednak stosowania preparatów zakwaszających częściej niż raz w tygodniu – nadmierne obniżanie pH włosów może doprowadzić do ich przesuszenia.

Wyłącznym dystrybutorem marki Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o. o.

Designed with LOVE by OTREE

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share