Davines Village

Dom Zrównoważonego Piękna

Davines Village (Wioska Davines), siedziba główna firmy powstała w 2018 roku. Projekt architektoniczny autorstwa Matteo Thuna i Lukiego Colombo ze Studia MTLC oraz wnętrza zaprojektowane przez Monicę Signani to najbardziej namacalne ucieleśnienie wartości piękna, zrównoważonego rozwoju i dobrostanu – elementów, które stanowią siłę napędową naszej firmy.

Kompleks, który powstał na obszarze 77 000 m2, obejmuje około 11 000 m2 przestrzeni przeznaczonej na biura, działalność szkoleniową, laboratorium badawczo-rozwojowe, fabrykę i magazyn. Ponadto, w jego centrum usytuowano duży budynek ze szkła — pełną światła „szklarnię” w nowoczesnym, lekkim stylu architektonicznym, która służy jako restauracja i wspólna przestrzeń robocza dla pracowników. Szklarnia to bijące serce firmy.

Pozostały teren, stanowiący około 80% całości, który zaprojektowany został przez studio architektury krajobrazu Del Buono–Gazerwith, przeznaczono na różne rodzaje przestrzeni zielonej. Znajduje się tu m.in. ogród botaniczny o profilu naukowym, gdzie uprawia się niektóre z gatunków roślin wykorzystywanych w formułach produktów kosmetycznych Davines.

Budynki i wnętrza

Zachowując ducha Davines, wioska Davines Village została zaprojektowana tak, aby nieść w świat komunikat o trosce o ludzi i środowisko. Przejrzystość, światło, natura, zrównoważony rozwój, społeczność i dobrostan to reguły, na których oparto projekt, wyrażone poprzez ogólny koncept, zrównoważone, doskonałe rozwiązania techniczne i konstrukcyjne, a także wybór głównych materiałów takich jak szkło i drewno.

Opracowana na bazie koncepcji „domu” struktura wioski reinterpretuje we współczesny sposób archetypy siedlisk włoskich obszarów wiejskich. Biura, sale szkoleniowe i laboratoria odwołują się do kształtu wielu dwupiętrowych domów — budynki rozlokowano wokół dwóch dziedzińców, aby podkreślić rodzinne korzenie firmy i przywołać atmosferę gościnności, intymności oraz poczucie wspólnoty.
Kompleks o minimalnej liczbie zastosowanych elementów kamiennych opracowano z myślą o uzyskaniu jak największej przejrzystości i zapewnieniu każdemu stanowisku pracy widoku na tereny zielone. Wykorzystano materiały naturalne.
Wartości, którym hołduje Davines — zrównoważony rozwój, promocja piękna wśród ludzi oraz troska o nich — wyrażone są poprzez dopracowanie każdego detalu oraz dążenie do zachowania ogólnej harmonii.

Tereny zielone

Zieleń to wspólny mianownik całego projektu. Pozostając w niekończącym się, harmonijnym dialogu z architekturą, tereny zielone odkrywają całe swoje piękno, a także urok dwóch wewnętrznych dziedzińców, naukowego ogrodu botanicznego, dużego ogrodu otaczającego budynki i Zielonego Kilometra.

Ogród warzywny to prawdziwe laboratorium pod gołym niebem, gdzie dla celów naukowych, demonstracyjnych i kulinarnych uprawiane są drzewa owocowe, a także rośliny o właściwościach leczniczych i aromaterapeutycznych. Ogród botaniczny o profilu naukowym dostępny jest dla pracowników laboratorium badawczo-rozwojowego, którzy korzystają z niego w celu pobierania próbek i badania składników naturalnych.

Ponadto, gatunki jadalne roślin służą do przyrządzania dań serwowanych w firmowej restauracji. 3 000 m2 tętniącego życiem warzywniaka pełni funkcję edukacyjną, umożliwiając gościom obejrzenie na własne oczy naturalnych składników używanych w formułach Davines. Uwagę przykuwa także szklarnia w stylu angielskim będąca domem dla roślin tropikalnych, które nie występują w naszych szerokościach geograficznych.

Kompleks otacza pasmo drzew, które staną się integralną częścią Zielonego Kilometra— inicjatywy autorstwa Davide Bollatiego mającej na celu walkę z zanieczyszczeniami z pobliskiej autostrady. Projekt oparto na badaniach profesora Stefano Mancuso, dyrektora Międzynarodowego Laboratorium Neurobiologii Roślin (LINV) na Uniwersytecie Florenckim. Drzewa naturalnie ograniczające szkodliwe emisje spalin samochodowych zostaną posadzone wzdłuż 11-kilometrowej autostrady okalającej Parmę. W centrali firmy Davines obsadzi pierwsze 300 metrów pasa zieleni, natomiast dalsze nasadzenia wykonają sąsiednie firmy.

Wyłącznym dystrybutorem marki Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o. o.

Designed with LOVE by OTREE

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share