Dom Zrównoważonego Piękna
Davines Village (Wioska Davines), siedziba główna firmy powstała w 2018 roku. Projekt architektoniczny autorstwa Matteo Thuna i Lukiego Colombo ze Studia MTLC oraz wnętrza zaprojektowane przez Monicę Signani to najbardziej namacalne ucieleśnienie wartości piękna, zrównoważonego rozwoju i dobrostanu – elementów, które stanowią siłę napędową naszej firmy.
Pozostały teren, stanowiący około 80% całości, który zaprojektowany został przez studio architektury krajobrazu Del Buono–Gazerwith, przeznaczono na różne rodzaje przestrzeni zielonej. Znajduje się tu m.in. ogród botaniczny o profilu naukowym, gdzie uprawia się niektóre z gatunków roślin wykorzystywanych w formułach produktów kosmetycznych Davines.
Opracowana na bazie koncepcji „domu” struktura wioski reinterpretuje we współczesny sposób archetypy siedlisk włoskich obszarów wiejskich. Biura, sale szkoleniowe i laboratoria odwołują się do kształtu wielu dwupiętrowych domów — budynki rozlokowano wokół dwóch dziedzińców, aby podkreślić rodzinne korzenie firmy i przywołać atmosferę gościnności, intymności oraz poczucie wspólnoty.
Kompleks o minimalnej liczbie zastosowanych elementów kamiennych opracowano z myślą o uzyskaniu jak największej przejrzystości i zapewnieniu każdemu stanowisku pracy widoku na tereny zielone. Wykorzystano materiały naturalne.
Wartości, którym hołduje Davines — zrównoważony rozwój, promocja piękna wśród ludzi oraz troska o nich — wyrażone są poprzez dopracowanie każdego detalu oraz dążenie do zachowania ogólnej harmonii.
Ogród warzywny to prawdziwe laboratorium pod gołym niebem, gdzie dla celów naukowych, demonstracyjnych i kulinarnych uprawiane są drzewa owocowe, a także rośliny o właściwościach leczniczych i aromaterapeutycznych. Ogród botaniczny o profilu naukowym dostępny jest dla pracowników laboratorium badawczo-rozwojowego, którzy korzystają z niego w celu pobierania próbek i badania składników naturalnych.
Kompleks otacza pasmo drzew, które staną się integralną częścią Zielonego Kilometra— inicjatywy autorstwa Davide Bollatiego mającej na celu walkę z zanieczyszczeniami z pobliskiej autostrady. Projekt oparto na badaniach profesora Stefano Mancuso, dyrektora Międzynarodowego Laboratorium Neurobiologii Roślin (LINV) na Uniwersytecie Florenckim. Drzewa naturalnie ograniczające szkodliwe emisje spalin samochodowych zostaną posadzone wzdłuż 11-kilometrowej autostrady okalającej Parmę. W centrali firmy Davines obsadzi pierwsze 300 metrów pasa zieleni, natomiast dalsze nasadzenia wykonają sąsiednie firmy.
Oszczędzanie i optymalizacja każdego zasobu. Żadnego marnotrawstwa. Aby osiągnąć ten cel, dla wioski Davines Village opracowano sposób ograniczenia korzystania ze sztucznego światła do minimum. Kompleks wyposażono w systemy fotowoltaiczne, geotermalne i słoneczne rozwiązania grzewcze, a także systemy komunikacji i kontroli monitorujące zużycie energii we wszystkich obszarach.
Budując kompleks Davines Village, szczególny nacisk położono na zastosowanie materiałów naturalnych, takich jak szkło i drewno, jak również zrównoważonych rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych, które są uważane za najbardziej zaawansowane z dostępnych na rynku. Co więcej, użyto określonego rodzaju cementu imitującego proces fotosyntezy. Nosi on nazwę TX i zatrzymuje cząstki stałe, nim te się rozpadną, niwelując w ten sposób ich niekorzystny wpływ.
Odkażające mieszalniki z parą wodną zamiast chemikaliów. To jeden z systemów, jakie mają być używane w dziale produkcji wioski Davines, wraz z nowymi, wysoce innowacyjnymi systemami zapewniającymi większą wydajność procesów w kontekście wykorzystywania zasobów i redukcji wpływu na środowisko.
Odpady kuchenne wykorzystywane są w ogrodzie, zapewniając nawet większą skuteczność niż tradycyjny kompost. Wioska Davines wyposażona jest w system odwadniający wszystkie odpady organiczne, jakie powstają w jego obrębie, zamieniając je w materiał wielokrotnego użytku służący do nawożenia ogrodu.
Wyłącznym dystrybutorem marki Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o. o.